Skip to content

242 Pinecrest RdOakhurst, NJ 07755

Built 1946

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 8, 2022

Property Information

Block25.29
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description1.5S-AL-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,454
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$567,100
74%
Improvement Value:$201,300
26%
Total Assessment$768,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,085-9.1%
2024$11,090-29.3%
2023$15,692-0.3%
2022$15,735+109.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft1,454DeedBook 9490, Page 5224Recorded3/15/2021

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 5373, Page 625

Property Built

Built

Year Built: 1946