Skip to content

429 Redmond AveOakhurst, NJ 07755

Built 1945

Last Sale Price
$273,000
Last Sale Date
Dec 12, 2016

Property Information

Block25.30
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description1.5S-AL-F-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,452
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$489,700
71%
Improvement Value:$201,800
29%
Total Assessment$691,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,088-16.9%
2024$10,931+29.6%
2023$8,436+4.6%
2022$8,068+8.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$273,000

From:

To:

Sq Ft1,452DeedBook 9205, Page 4134Recorded12/30/2016

Property Built

Built

Year Built: 1945