Skip to content

229 Pinecrest RdOakhurst, NJ 07755

Built 1950

Last Sale Price
$331,000
Last Sale Date
May 24, 2016

Property Information

Block25.30
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-F-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,382
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$497,900
73%
Improvement Value:$180,200
27%
Total Assessment$678,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,914-16.0%
2024$10,616+32.7%
2023$7,998+5.7%
2022$7,566-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$331,000

From:

To:

Sq Ft1,382DeedBook 9171, Page 9189Recorded6/22/2016

Property Built

Built

Year Built: 1950