Skip to content

419 Redmond AveOakhurst, NJ 07755

Built 1946

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 21, 2014

Property Information

Block25.31
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-F-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,120
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$485,900
61%
Improvement Value:$305,700
39%
Total Assessment$791,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,203-15.6%
2024$12,085+26.0%
2023$9,589+3.8%
2022$9,240-3.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 8451, Page 7839Recorded4/13/2005

Property Built

Built

Year Built: 1946