Skip to content

407 Redmond AveOakhurst, NJ 07755

Built 1940

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Oct 26, 2020

Property Information

Block25.32
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description1.5S-AL-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,790
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$490,800
70%
Improvement Value:$211,700
30%
Total Assessment$702,500

Sale
$545,000
DeedBook 9465, Page 5351

Property Built

Built

Year Built: 1940