Skip to content

429 Brookside AveOakhurst, NJ 07755

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 12, 2025

Property Information

Block25.34
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,560
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$574,700
66%
Improvement Value:$301,200
34%
Total Assessment$875,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,741-14.1%
2024$12,503+23.1%
2023$10,157+7.5%
2022$9,451+9.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,560DeedBook 8946, Page 3362Recorded5/1/2012

Property Sale

Sale
$152,000

From:

To:

Sq Ft1,268DeedBook 5464, Page 844Recorded12/7/1995

Property Sale

Sale
$166,500
DeedBook 4885, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1955