Skip to content

439 Brookside AveOakhurst, NJ 07755

Built 1964

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jan 4, 2024

Property Information

Block25.34
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-S-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,276
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$444,200
66%
Improvement Value:$226,300
34%
Total Assessment$670,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,145-23.1%
2024$10,595+28.1%
2023$8,268-1.8%
2022$8,421+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft2,276DeedBook 9673, Page 9263Recorded1/10/2024

Property Built

Built

Year Built: 1964