Skip to content

240 Monmouth Rd(Unit C-2)Oakhurst, NJ 07755

Built 1982
Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 8, 2020

Property Information

Block25.34
Lot1
QualifierC-2
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class37
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,468
Acreage148.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,500
54%
Improvement Value:$140,900
46%
Total Assessment$305,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,305-5.4%
2024$4,552-16.8%
2023$5,471+1.6%
2022$5,386-14.2%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,468DeedBook 9428, Page 6655NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/23/2020

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4823, Page 906

Property Built

Built

Year Built: 1982