Skip to content

418 Redmond AveOakhurst, NJ 07755

Built 1946

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block25.34
Lot28
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,404
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$369,800
66%
Improvement Value:$190,400
34%
Total Assessment$560,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,328-29.8%
2024$10,442+30.0%
2023$8,029+4.9%
2022$7,655+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1946