Skip to content

406 Redmond AveOakhurst, NJ 07755

Built 2012

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 28, 2020

Property Information

Block25.34
Lot31.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2SF2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,298
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$418,100
48%
Improvement Value:$454,300
52%
Total Assessment$872,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,086-17.5%
2024$13,435+16.1%
2023$11,572+3.5%
2022$11,185+5.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,298DeedBook 9090, Page 1373Recorded11/24/2014

Property Sale

Sale
$447,500

From:

To:

Sq Ft2,298DeedBook 8968, Page 2414NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/4/2012

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,090DeedBook 8642, Page 5746Recorded4/10/2007

Property Sale

Sale
$138,000

From:

To:

Sq Ft2,090DeedBook 5672, Page 767Recorded12/12/1997