Skip to content

394 Redmond AveOakhurst, NJ 07755

Built 1971

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Oct 18, 2001

Property Information

Block25.34
Lot33
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$509,700
75%
Improvement Value:$169,600
25%
Total Assessment$679,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,870-15.1%
2024$10,443+31.6%
2023$7,935-0.0%
2022$7,938+11.1%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,288DeedBook 8057, Page 6958Recorded10/19/2001

Property Built

Built

Year Built: 1971