Skip to content

423 Brookside AveOakhurst, NJ 07755

Built 1965

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Dec 23, 2014

Property Information

Block25.34
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,074
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$444,200
68%
Improvement Value:$205,200
32%
Total Assessment$649,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,379-22.6%
2024$10,828+23.9%
2023$8,738+1.8%
2022$8,587+7.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft2,074DeedBook 9094, Page 7638NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/31/2014

Property Built

Built

Year Built: 1965