Skip to content

12 Shadow Lawn DrOakhurst, NJ 07755

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 4, 2022

Property Information

Block25.35
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,278
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,215,500
65%
Improvement Value:$654,300
35%
Total Assessment$1,869,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,643+12.7%
2024$21,865+36.7%
2023$15,989-0.2%
2022$16,028-7.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$865,000

From:

To:

Sq Ft3,278DeedBook 9313, Page 8723Recorded9/27/2018

Property Built

Built

Year Built: 1980