Skip to content

8 Ross CtOakhurst, NJ 07755

Built 1985

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jan 27, 2005

Property Information

Block25.35
Lot34
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,508
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,259,900
68%
Improvement Value:$585,700
32%
Total Assessment$1,845,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,995+9.8%
2024$21,849+32.1%
2023$16,535-0.2%
2022$16,575-7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft3,508DeedBook 8438, Page 9780Recorded2/17/2005

Property Built

Built

Year Built: 1985