Skip to content

42 Shadow Lawn DrOakhurst, NJ 07755

Built 1985

Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Dec 12, 2023

Property Information

Block25.35
Lot38
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,540
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,139,200
66%
Improvement Value:$593,100
34%
Total Assessment$1,732,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,830+10.9%
2024$20,577+30.9%
2023$15,718-0.2%
2022$15,751-12.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$2,000,000

From:

To:

Sq Ft3,540DeedBook 9671, Page 5557NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/18/2023

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 5008, Page 609

Property Sale

Sale
$278,500
DeedBook 4711, Page 817

Property Built

Built

Year Built: 1985