Skip to content

267 Whale Pond RdOakhurst, NJ 07755

Built 1985

Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
May 17, 2022

Property Information

Block25.35
Lot44
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,578
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,126,700
74%
Improvement Value:$390,200
26%
Total Assessment$1,516,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,481+5.0%
2024$18,557+64.2%
2023$11,303-1.2%
2022$11,444-1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1985