Skip to content

Delaware Ave(Block 25 Lot 102)Oakhurst, NJ 07755

Last Sale Date
Apr 7, 2022

Property Information

Block25
Lot102
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$17,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$10,409+31.9%
2023$7,891+3.4%
2022$7,635+9.2%
2021$6,990+6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 8646, Page 5155Recorded4/25/2007

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 8007, Page 7251Recorded3/1/2001

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 5591, Page 251

Property Sale

Sale
$123,000

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 5591, Page 251Recorded4/14/1997

Property Sale

Sale
$128,500
DeedBook 4994, Page 689