Skip to content

220 Highwood RdOakhurst, NJ 07755

Built 1905

Owner
---
Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Jan 6, 2026

Property Information

Block25
Lot121
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,196
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$670,000
81%
Improvement Value:$154,100
19%
Total Assessment$824,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,247-3.1%
2024$10,576+34.8%
2023$7,846+8.0%
2022$7,266+9.7%
Property History

Property Sale

Sale
$999,000
Sq Ft1,196DeedBook 9774, Page 3835Recorded1/9/2026

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft1,196DeedBook 9536, Page 7838NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/19/2021

Property Built

Built

Year Built: 1905