Skip to content

256 Highwood RdOakhurst, NJ 07755

Built 1951

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block25
Lot134
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description1.5S-AL-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,164
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$493,600
78%
Improvement Value:$141,500
22%
Total Assessment$635,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,652-17.5%
2024$10,486+32.5%
2023$7,911+5.2%
2022$7,518+9.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951