Skip to content

426 Brookside AveOakhurst, NJ 07755

Built 1967
Public Property

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Nov 5, 2020

Property Information

Block25
Lot144
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
DescriptionVACANT LAND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,150
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$561,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$561,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$9,334+5.4%
2022$8,852+7.0%
2021$8,270+3.7%
2020$7,972+7.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,150DeedBook 9458, Page 6989NU CodeGovernment (15)Recorded11/18/2020

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,150DeedBook 8409, Page 3048Recorded10/18/2004

Property Sale

Sale
$382,000

From:

To:

Sq Ft2,150DeedBook 8217, Page 1902Recorded4/11/2003

Property Sale

Sale
$173,000

From:

To:

Sq Ft2,150DeedBook 5714, Page 266Recorded5/13/1998

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5029, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1967