Skip to content

418 Brookside AveOakhurst, NJ 07755

Built 1965

Last Sale Price
$442,500
Last Sale Date
May 26, 2009

Property Information

Block25
Lot146
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,158
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$561,100
64%
Improvement Value:$318,900
36%
Total Assessment$880,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,241-7.5%
2024$12,146+18.7%
2023$10,232+5.0%
2022$9,740+6.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$442,500

From:

To:

Sq Ft2,158DeedBook 8775, Page 3780Recorded5/28/2009

Property Built

Built

Year Built: 1965