Skip to content

37 Shadow Lawn DrOakhurst, NJ 07755

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 17, 1994

Property Information

Block25
Lot53
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2S-S-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,665
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,183,200
56%
Improvement Value:$934,700
44%
Total Assessment$2,117,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,144+11.4%
2024$25,253+23.9%
2023$20,387+0.0%
2022$20,378-10.1%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook NaN, Page NaN