Skip to content

510 Elizabeth StOakhurst, NJ 07755

Built 1966

Last Sale Price
$487,000
Last Sale Date
Sep 12, 2018

Property Information

Block25
Lot61
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,316
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$579,500
68%
Improvement Value:$270,900
32%
Total Assessment$850,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,983+2.2%
2024$10,750+25.6%
2023$8,562-9.2%
2022$9,425+23.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$487,000

From:

To:

Sq Ft2,316DeedBook 9313, Page 2325Recorded9/24/2018

Property Sale

Sale
$379,900

From:

To:

Sq Ft2,316DeedBook 8879, Page 9405Recorded2/23/2011

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5417, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1966