Skip to content

243 Chatham AveOakhurst, NJ 07755

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 31, 2000

Property Information

Block25
Lot93.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,272
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$579,500
57%
Improvement Value:$443,600
43%
Total Assessment$1,023,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,951-7.3%
2024$13,977+19.6%
2023$11,682+3.6%
2022$11,277+4.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2002