Skip to content

5 Calvin TerrOakhurst, NJ 07755

Built 1958

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block26.01
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2S-F-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,664
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$664,200
83%
Improvement Value:$136,400
17%
Total Assessment$800,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,652-6.4%
2024$11,383+42.8%
2023$7,974-6.7%
2022$8,544+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1958