Skip to content

91 Whale Pond RdOakhurst, NJ 07755

Built 1958

Last Sale Price
$93,000
Last Sale Date
Sep 26, 1985

Property Information

Block26.02
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2S-F-S-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,139
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$642,700
72%
Improvement Value:$245,300
28%
Total Assessment$888,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,040-6.0%
2024$12,807+34.9%
2023$9,497-0.4%
2022$9,539+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 4598, Page 688

Property Built

Built

Year Built: 1958