Skip to content

6 Calvin TerrOakhurst, NJ 07755

Built 1958

Last Sale Price
$1,225,000
Last Sale Date
Jan 9, 2025

Property Information

Block26.02
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-S-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,893
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$676,500
67%
Improvement Value:$327,100
33%
Total Assessment$1,003,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,356-5.9%
2024$14,192+31.1%
2023$10,823+2.8%
2022$10,532+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,225,000

From:

To:

Sq Ft2,893DeedBook 9725, Page 7842Recorded2/13/2025

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft3,003DeedBook 9329, Page 2872Recorded1/4/2019

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft3,003DeedBook 9096, Page 8048Recorded1/16/2015

Property Sale

Sale
$193,000

From:

To:

Sq Ft3,003DeedBook 5428, Page 215Recorded7/27/1995

Property Built

Built

Year Built: 1958