Skip to content

9 Abis PlOakhurst, NJ 07755

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 6, 2022

Property Information

Block26.04
Lot29
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,956
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$623,400
53%
Improvement Value:$552,000
47%
Total Assessment$1,175,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,620-5.6%
2024$17,602+56.4%
2023$11,254+2.7%
2022$10,960+5.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

Sq Ft1,956DeedBook 9519, Page 3184Recorded6/11/2021

Property Sale

Sale
$221,000

From:

To:

Sq Ft1,956DeedBook 5460, Page 922Recorded11/22/1995

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1966