Skip to content

372 West Park AveOakhurst, NJ 07755

Built 1905

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jan 29, 2021

Property Information

Block26.04
Lot37.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,486
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$690,300
59%
Improvement Value:$477,600
41%
Total Assessment$1,167,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,481+1.6%
2024$14,247+45.4%
2023$9,799-0.4%
2022$9,836+5.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,486DeedBook 9486, Page 7374NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/4/2021

Property Built

Built

Year Built: 1905