Skip to content

374 West Park AveOakhurst, NJ 07755

Built 2005

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Nov 27, 2023

Property Information

Block26.04
Lot37.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,792
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$633,800
65%
Improvement Value:$336,400
35%
Total Assessment$970,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,073-6.3%
2024$13,954+28.7%
2023$10,838-0.8%
2022$10,923+4.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

Sq Ft1,792DeedBook 9674, Page 2158NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/11/2024

Property Built

Built

Year Built: 2005