Skip to content

76 Monmouth RdOakhurst, NJ 07755

Built 1880
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 27, 2021

Property Information

Block26.04
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,300
40%
Improvement Value:$286,000
60%
Total Assessment$474,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,438-4.0%
2024$6,708-19.7%
2023$8,355-1.3%
2022$8,466+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

DeedBook 9301, Page 8243Recorded7/20/2018

Property Built

Built

Year Built: 1880