Skip to content

447 W Lincoln AveOakhurst, NJ 07755

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 22, 2020

Property Information

Block26.05
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,944
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$709,500
74%
Improvement Value:$246,200
26%
Total Assessment$955,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,388-6.0%
2024$13,180+36.1%
2023$9,682-0.4%
2022$9,724+3.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,944DeedBook 9227, Page 9019NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/22/2017

Property Built

Built

Year Built: 1963