Skip to content

19 Teabury LnOakhurst, NJ 07755

Built 1964

Last Sale Price
$447,000
Last Sale Date
Sep 26, 2017

Property Information

Block26.06
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$701,100
75%
Improvement Value:$235,400
25%
Total Assessment$936,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,428-6.0%
2024$13,227+35.9%
2023$9,735-3.9%
2022$10,130+11.2%
Property History

Property Sale

Sale
$447,000

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 9255, Page 7401Recorded10/25/2017

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 5020, Page 594

Property Built

Built

Year Built: 1964