Skip to content

12 Teabury LnOakhurst, NJ 07755

Built 1964

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Dec 22, 1994

Property Information

Block26.06
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-2-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,497
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$676,500
68%
Improvement Value:$321,200
32%
Total Assessment$997,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,129-5.8%
2024$14,998+29.3%
2023$11,601-3.9%
2022$12,069-4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5377, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1964