Skip to content

8 Teabury LnOakhurst, NJ 07755

Built 1964

Last Sale Price
$960,000
Last Sale Date
Jul 28, 2023

Property Information

Block26.06
Lot22
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2S-F-S-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,991
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$626,700
78%
Improvement Value:$172,400
22%
Total Assessment$799,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,852-6.7%
2024$11,636+19.9%
2023$9,701-3.8%
2022$10,084+6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$960,000

From:

To:

Sq Ft1,991DeedBook 9654, Page 6213Recorded8/4/2023

Property Built

Built

Year Built: 1964