Skip to content

5 Corey DrOakhurst, NJ 07755

Built 1964

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Aug 28, 2020

Property Information

Block26.06
Lot26
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,182
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$676,500
76%
Improvement Value:$215,800
24%
Total Assessment$892,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,083-6.1%
2024$12,867+37.1%
2023$9,383-3.7%
2022$9,748+6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft2,182DeedBook 9440, Page 6143Recorded9/14/2020

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4947, Page 629

Property Built

Built

Year Built: 1964