Skip to content

18 Roslyn DrOakhurst, NJ 07755

Built 1964

Last Sale Price
$951,000
Last Sale Date
May 9, 2023

Property Information

Block26.06
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2S-F-S-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,967
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$673,900
73%
Improvement Value:$243,700
27%
Total Assessment$917,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,566-5.7%
2024$13,331+36.3%
2023$9,784-3.4%
2022$10,130+9.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$951,000

From:

To:

Sq Ft1,967DeedBook 9646, Page 2936Recorded5/30/2023

Property Sale

Sale
$318,750

From:

To:

Sq Ft1,863DeedBook 9025, Page 1Recorded7/15/2013

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft1,863DeedBook 8935, Page 6530NU CodeJudicial / partition (11)Recorded3/2/2012

Property Built

Built

Year Built: 1964