Skip to content

308 Crimson CirOakhurst, NJ 07755

Built 1990

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Dec 30, 2003

Property Information

Block26.08
Lot15.06
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2S-S-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,691
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,012,000
58%
Improvement Value:$732,300
42%
Total Assessment$1,744,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,472-5.6%
2024$23,805+14.6%
2023$20,780+2.5%
2022$20,278+19.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft3,691DeedBook 8329, Page 1628Recorded2/17/2004

Property Built

Built

Year Built: 1990