Skip to content

5 Holland AveOakhurst, NJ 07755

Built 1998

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Nov 17, 2004

Property Information

Block26.08
Lot2.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,431
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$691,400
57%
Improvement Value:$524,400
43%
Total Assessment$1,215,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,290+43.2%
2024$12,076-7.5%
2023$13,059+0.2%
2022$13,037+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft3,431DeedBook 8420, Page 4507Recorded12/6/2004

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft3,431DeedBook 8131, Page 507Recorded8/2/2002

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft3,380DeedBook 5723, Page 977NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/22/1998

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

DeedBook 5644, Page 996Recorded9/3/1997