Skip to content

83 Larkin PlOakhurst, NJ 07755

Built 1990

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Dec 17, 2013

Property Information

Block26.08
Lot2.05
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,930
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$701,100
59%
Improvement Value:$489,200
41%
Total Assessment$1,190,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,740+48.4%
2024$10,604-9.1%
2023$11,666+0.1%
2022$11,657-8.9%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft2,930DeedBook 9050, Page 2734Recorded12/27/2013

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft2,918DeedBook 5718, Page 204NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/29/1998

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

DeedBook 5689, Page 337Recorded2/11/1998

Property Built

Built

Year Built: 1990