Skip to content

431 W Lincoln AveOakhurst, NJ 07755

Built 1941
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 28, 2010

Property Information

Block26.08
Lot23.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-O-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage896
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$701,500
81%
Improvement Value:$162,800
19%
Total Assessment$864,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$6,052+2.2%
2014$5,924+1.6%
2013$5,830-2.1%
2012$5,957+3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4685, Page 365

Property Built

Built

Year Built: 1941