Skip to content

5 Teabury LnOakhurst, NJ 07755

Built 1988

Last Sale Price
$287,500
Last Sale Date
May 5, 1997

Property Information

Block26.08
Lot23.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,456
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$775,400
69%
Improvement Value:$356,100
31%
Total Assessment$1,131,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,663-5.8%
2024$16,628+33.5%
2023$12,452-0.2%
2022$12,482+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$287,500

From:

To:

Sq Ft2,456DeedBook 5603, Page 691NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/22/1997

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 4809, Page 26