Skip to content

2118 Highway 35Oakhurst, NJ 07755

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Jun 16, 2022

Property Information

Block3.01
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description1SFG
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$465,200
53%
Improvement Value:$412,700
47%
Total Assessment$877,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,057+18.5%
2024$10,179-6.5%
2023$10,882-1.3%
2022$11,026+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

DeedBook 9606, Page 2686Recorded7/21/2022

Property Built

Built

Year Built: 1940