Skip to content

37 Arno StOakhurst, NJ 07755

Built 1957

Owner
---
Last Sale Price
$689,000
Last Sale Date
Jul 25, 2025

Property Information

Block3.02
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description2S-F-S-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,661
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$606,500
83%
Improvement Value:$120,600
17%
Total Assessment$727,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,231-6.3%
2024$9,848+41.3%
2023$6,968-6.9%
2022$7,482-0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$689,000
Sq Ft1,661DeedBook 9749, Page 7856Recorded8/5/2025

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft1,661DeedBook 9625, Page 6526Recorded11/28/2022

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,717DeedBook 9123, Page 442Recorded7/20/2015

Property Built

Built

Year Built: 1957