Skip to content

29 Arno StOakhurst, NJ 07755

Built 1956

Last Sale Price
$156,500
Last Sale Date
Apr 26, 1996

Property Information

Block3.02
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description2S-F-S-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,717
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$602,800
78%
Improvement Value:$166,300
22%
Total Assessment$769,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,824-6.1%
2024$10,464+38.1%
2023$7,575-0.5%
2022$7,616-0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$156,500

From:

To:

Sq Ft1,717DeedBook 5497, Page 38Recorded5/1/1996

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 4930, Page 753

Property Built

Built

Year Built: 1956