Skip to content

27 Arno StOakhurst, NJ 07755

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 12, 2024

Property Information

Block3.02
Lot19
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-S-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,661
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$602,800
79%
Improvement Value:$160,100
21%
Total Assessment$762,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,738-6.1%
2024$10,374+38.7%
2023$7,481-0.5%
2022$7,522-0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,717DeedBook 8499, Page 1927Recorded9/28/2005

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 8052, Page 2780

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,717DeedBook 8052, Page 2780Recorded9/22/2001

Property Built

Built

Year Built: 1957