Skip to content

25 Arno StOakhurst, NJ 07755

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2006

Property Information

Block3.02
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,717
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$602,800
79%
Improvement Value:$159,700
21%
Total Assessment$762,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,732-6.2%
2024$10,380+37.7%
2023$7,536-0.6%
2022$7,578-0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,717DeedBook 8001, Page 4693Recorded1/11/2001

Property Built

Built

Year Built: 1957