Skip to content

34 Peach Tree RdOakhurst, NJ 07755

Built 1960

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
Apr 12, 1991

Property Information

Block3.03
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-S-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,662
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$602,800
77%
Improvement Value:$182,300
23%
Total Assessment$785,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,046-8.6%
2024$10,997+37.0%
2023$8,029-0.5%
2022$8,066-0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 5062, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1960