Skip to content

36 Peach Tree RdOakhurst, NJ 07755

Built 1960

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Sep 30, 2021

Property Information

Block3.03
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,806
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$602,800
72%
Improvement Value:$234,000
28%
Total Assessment$836,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,768-5.9%
2024$11,448+43.5%
2023$7,980-0.5%
2022$8,018-0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft1,806DeedBook 9549, Page 2962Recorded10/6/2021

Property Sale

Sale
$155,500

From:

To:

Sq Ft1,470DeedBook 5464, Page 521Recorded12/6/1995

Property Sale

Sale
$172,900
DeedBook 4824, Page 534

Property Built

Built

Year Built: 1960