Skip to content

38 Peach Tree RdOakhurst, NJ 07755

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 2006

Property Information

Block3.03
Lot19
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-S-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,646
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$608,400
79%
Improvement Value:$166,600
21%
Total Assessment$775,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,180-4.1%
2024$10,610+38.0%
2023$7,689-0.5%
2022$7,731-0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5258, Page 689

Property Built

Built

Year Built: 1960